Bezpłatne badania kolonoskopowe

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
17 stycznia 2023

Szanowni Państwo,

od 2021 roku Departament Ochrony Zdrowia - Województwo Lubuskie realizuje projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO - Lubuskie 2020 pod nazwą Kolonoskopia dla osób pracujących, uczących się i mieszkających w powiatach województwa lubuskiego: krośnieńskim, nowosolskim, zielonogórskim, żagańskim, żarskim. Są to powiaty o najniższej liczbie osób zgłaszających się na badania profilaktyczne tzw. "białe plamy".

W ramach tego projektu Partner - Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze wykonuje bezpłatnie badania kolonoskopowe.


Na badanie zapraszamy:
• wszystkie osoby w wieku 50– 65 lat
bez objawów takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcie które pojawiło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a którego przyczyna nie jest znana, a także chudnięcie lub anemia bez znanej przyczyny.
• osoby w wieku 40-49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego.
• osoby w wieku 25-49 lat z rodziny z zespołem Lyncha. W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z zespołem Lyncha z poradni genetycznej na podstawie spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego. W ramach Programu Badań Przesiewowych można wykonać tylko pierwsze badanie.
• osoby w wieku 20-49 lat pochodzące z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej – FAP. W tym przypadku konieczne jest skierowanie (potwierdzenie) z Poradni Genetycznej. W ramach Programu Badań Przesiewowych można wykonać tylko pierwsze badanie.

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2023-01-17
Data publikacji:2023-01-17
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Małgorzata Kijewska
Liczba odwiedzin:38