Honorowi Obywatele
Artykuły
Stanisław Pasiut
Ś.P. Stanisław Pasiut urodzony 13 stycznia 1935r. w Gostwicy. W latach 1955-1956 był nauczycielem w Szkole Podstawowej w Dąbiu, w 1957r. nauczycielem w Szkole Podstawowej w Szczawnie, w latach 1958 – 1972 Kierownikiem Szkoły Podstawowej w Kosierzu, w latach 1973 – 1984 Gminnym Dyrektorem Szkół, w latach 1984 – 1988 – Inspektorem Oświaty i Wychowania w Urzędzie Gminy w Dąbiu. W 1986 r. – przeszedł na zasłużoną emeryturę. W wieloletniej pracy zawodowej wykazał się umiejętnościami pedagogicznymi i organizatorskimi. Pełna pasji praca i postawa społeczna była dostrzegana w całym okresie jego życia, czego dowodem jest nadanie w 1975r. złotego krzyża zasługi. Szanowano jego zdanie, a wszelkie proponowane przez niego inicjatywy były społecznie akceptowane i zyskiwały wielu zwolenników i naśladowców. Był inicjatorem społecznej rozbudowy budynku szkolnego w Kosierzu. Magia jego działania czyniła go człowiekiem niezwykłym.
Janusz Czarnowski
Janusz Czarnowski urodził się 28.04.1964r. w Krośnie Odrzańskim. Swoja pracę zawodową rozpoczął w 1990 r. jako Nauczyciel wychowania fizycznego w Dąbiu. W latach 1992-1996 piastował stanowisko Dyrektora ośrodka w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Krośnie Odrzańskim. Od roku 1996 nieprzerwanie do dzisiejszego dnia jest nauczycielem wychowania fizycznego w placówkach oświatowych w Gminie Dąbie, a obecnie Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Dąbiu. Dobry nauczyciel i wychowawca młodzieży. Wieloletni organizator jesienno-zimowej halówki w piłkę nożną, a także rozgrywek wiosenno-letnich. Swoją znakomitą postawą Pan Janusz Czarnowski rozsławił Gminę Dąbie wkładając ogromny wysiłek na rzecz krzewienia piłki nożnej. Dzięki takim postaciom Gmina Dąbie stała się miejscem, w którym młodzi ludzie chcą rozwijać dyscyplinę sportową jaką jest piłka nożna. Pan Janusz Czarnowski uczciwie zapracował na sukces, jest wzorem do naśladowania dla młodych ludzi, w których obudził marzenia o piłkarskiej karierze.
Kazimierz Mazurkiewicz
Kazimierz Mazurkiewicz urodził się 25.07.1953 r. w Krośnie Odrzańskim od tego dnia nieustannie zamieszkuje wieś Dąbki. 1.04.1970 rozpoczął swoją pierwszą pracę zawodową. W sierpniu 1979 objął gospodarstwo rolne od swoich rodziców o powierzchni 12 ha i systematycznie powiększając zasoby rolne gospodarzył na ziemiach powiatu krośnieńskiego. Od 1979 pełnił funkcje Prezesa Kółka Rolniczego w Nowym Zagórz do dnia zakończenia działalności Gminnych Kółek Rolniczych. W latach 1984-1988 pełnił funkcję radnego gminy Dąbie. 5 lutego.1986 r. odbyły się pierwsze wybory sołeckie w m. Dąbki od tego dnia Pan Kazimierz został wybrany na Sołtysa wsi Dąbki i nieprzerwanie pełni tą funkcje do dnia dzisiejszego . Od 37 lat wykonuje ciężką pracę na rzecz wsi. Jest liderem, dzięki któremu mieszkańcy wsi rozwijają się społecznie, stają się bardziej aktywni i zintegrowani. Jest prawdziwym gospodarzami dbającymi o prawidłowe funkcjonowanie infrastruktury publicznej. Niejednokrotnie wykazywał się dobrą organizacją, sprytem i ogromem cierpliwości oraz odwagi, by walczyć o wioskę. A do tego jest spokojny i posiada umiejętność słuchania innych.
Helena Latkowska
Helena Latkowska urodziła się 09.06.1950r. Przez 26 lat była pielęgniarką, pracującą na terenie Gminy Dąbie. Była obecna zawsze i niemal wszędzie. W godzinach, po godzinach, w chwilach trudnych, czasem - pozornie beznadziejnych. Walczyła z systemem dla ludzi, nigdy nie pozwoliła skrzywdzić słabszych. Zawsze szukała człowieka w człowieku i najczęściej go znajdowała. Zapewniała pacjentom bezpieczeństwo i opiekę najlepszej jakości. Przede wszystkim była sympatyczną, kierującą się w swojej pracy dobrem pacjenta pielęgniarką.
Teresa Lila Zaręba
Teresa Lila Zaręba urodziła się 22.08.1938r. w Cieślinie pow. Olkusz. W latach 1956-1960 była nauczycielem w Szkole Podstawowej w Dąbiu, natomiast w latach 1960 – 1989 pracowała jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Gronowie. W 1977r. za wieloletnią, nienaganną pracę otrzymała Złoty Krzyż Zasługi. Była wspaniałą nauczycielką, dbająca wśród uczniów o język ojczysty.
Honorowi obywatele
Na podstawie uchwały nr L/273/2023 Rady Gminy Dąbie z dnia 10 listopada 2023 r. w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Dąbie w uznaniu zasług dla Gminy Dąbie nadano tytuł Honorowego Obywatela Gminy Dąbie:
Pani Teresie Zarębie
Pani Helenie Latkowskiej
Panu Kazimierzowi Mazurkiewiczowi
Panu Januszowi Czarnowskiemu
Pośmiertnie Panu Stanisławowi Pasiutowi
ks. Edward Romanów
Ksiądz Edward Romanów urodził się w 1949 r. w miejscowości Grodziec. Był związany z Gminą Dąbie przez 25 lat. Posługę kapłańską pełnił w Parafii Pław od stycznia 1981 r. do roku 2006. Był inicjatorem budowy kościoła w Szczawnie, gdzie razem z mieszkańcami dokonał tego czynu w trudnych latach stanu wojennego. Następnie przystąpił do budowy kościoła w Gronowie, gdzie równocześnie powstawało osiedle mieszkaniowe. Dzięki dobrej współpracy z samorządem przy kościele powstało przedszkole. Ksiądz Edward Romanów dbał o wszystkie kościoły w parafii i wykonywał tam sukcesywnie prace remontowe i konserwacyjne. Był także bardzo zaangażowany w pomoc rodzinom ubogim.
Czytaj więcej o: ks. Edward RomanówKazimierz Jędrasiak
Kazimierz Jędrasiak urodził się 25 sierpnia 1945 r. w miejscowości Kwielice, pow. Głogów. Ukończył Akademię Rolniczą we Wrocławiu w zakresie ekonomii i technologii produkcji rolniczej. W 1979 r. uzyskał tytuł inżyniera rolnika. Od 1 czerwca 1966 r. do 30 czerwca 1969 r. pracował w gospodarstwie rolnym we wsi Kwielice. Od 1 czerwca 1969 r. do 31 marca 1977 r. pracował w Urzędzie Gminy w Radwanicach. Pracując tam był m.in. przez 4 lata Naczelnikiem Gminy. Od 1 kwietnia 1977 r. do 31 marca 1980 r. był Prezesem Zarządu Wojewódzkiego Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych w Legnicy. Od 10 maja 1980 r. był członkiem Kombinatu Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Gronowie gdzie pełnił funkcję Prezesa Zarządu.
Czytaj więcej o: Kazimierz JędrasiakZygmunt Metlinga
Pan Zygmunt Czesław Metlinga, syn Czesława i Stefanii urodził się 01 czerwca 1935 r. w m. Lipie w powiecie inowrocławskim. Jest ojcem czterech córek i dziadkiem pięciorga wnuków. Do Połupina rodzina Metlingów przyjechała w kwietniu 1946 r. Szkołę Podstawową ukończył w 1950 r. Od 1950 r. do 1952 r. uczęszczał do Zasadniczej Szkoły Metalowej w Krośnie Odrz. W czasie nauki w Szkole Zawodowej uczęszczał na zajęcia dodatkowe gry na trąbce i perkusji. Od lipca 1952r. otrzymał nakaz pracy w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Połupinie. W październiku 1954 r. dostał powołanie do odbycia służby wojskowej, która trwała do października 1957 r. (przydział do orkiestry dętej). W listopadzie 1957 r. rozpoczął pracę w Zakładzie Metalowym „KROMET” w Krośnie Odrz. na stanowisku tokarza narzędziowego. Pracując w tym zakładzie do lipca 1992 r. kształcił się i podwyższał swoje kwalifikacje, uzyskując tytuł mistrzowski w swoim zawodzie. Od sierpnia 1992 r. przeszedł na emeryturę. W 2010 r. Prezydent RP przyznał Panu Zygmuntowi Metlinga i Jego żonie Helenie medal za długoletnie pożycie małżeńskie.
Czytaj więcej o: Zygmunt MetlingaHelmut Trunschke
Dr. Helmut Trunschke ur. 1 sierpnia 1928r. w Gronowie. W wieku 16 lat podjął pracę w wyuczonym rzemiośle. Wojna zmieniła tory jego życia. W roku 1945 na kilka miesięcy trafił do sowieckiej niewoli. Po wojnie pracował między innymi jako robotnik. Nastęnie w latach komunistycznych był nauczycielem wychowania fizycznego. Kolejne lata to zdobywanie tytułów naukowych i zaangażowanie w sport. Dnia 16 stycznia 2006 r. Dyrektor i Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Gronowie wystąpiła z wnioskiem o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Dąbie dla dra Hellmuta Trunschke – ówczesnego burmistrza Schwielochsee. Pan dr Trunschke od czterech lat był honorowym Przyjacielem Szkoły Podstawowej w Gronowie. Zapoczątkował współpracę z gminą partnerską Goyatz. Pomaga w organizowaniu szkolnych akcji i spotkań z byłymi mieszkańcami walcząc w ten sposób ze stereotypami myślowymi. W roku 2004 otrzymał na wniosek szkoły od Marszałka Województwa Lubuskiego honorowe wyróżnienie – Lubuski Laur Oświaty. Przyczynia się także do rozwoju współpracy pomiędzy obiema partnerskimi gminami.
Czytaj więcej o: Helmut TrunschkeJanina Kuba
Pani Janina Kuba urodziła się 16 listopada 1960 r. w Krośnie Odrzańskim. W 1967 roku rozpoczęła naukę w Szkole Podstawowej w Bobrowicach.Następnie uczęszczała do Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze. Po ukończeniu liceum w 1979 roku zdała egzaminy na Akademię Rolniczą we Wrocławiu. W trakcie studiów dodatkowo rozpoczęła naukę w Studium Pedagogicznym w Zakresie Szkolnictwa Zawodowego przy Akademii Rolniczej we Wrocławiu. W 1984 roku ukończyła studia wyższe magisterskie na Wydziale Technologii Żywności oraz Studium Pedagogiczne. Zaraz po studiach podjęła swoją pierwszą pracę w Państwowej Inspekcji Handlowej w Zielonej Górze. 01 września 1985 roku rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej w Kosierzu, jako nauczyciel biologii i chemii.
Czytaj więcej o: Janina KubaAndrzej Handzełko
Pan Andrzej Handzełko przez ponad 41 lat pracował w Urzędzie Gminy. Syn Konstantego i Marii z domu Bednarz urodził się 29 listopada 1932 r. w kolonii Wandówka powiat Włodzimierz ZSRR, pochodzenia chłopskiego. Wychował 5 dzieci. W okresie okupacji hitlerowskiej został wywieziony z rodzicami na roboty przymusowe do Niemiec skąd po wyzwoleniu w kwietniu w 1946 roku powrócił i osiadł w Tarnawie. Do 1952 r. pracował w gospodarstwie rolnym u ojca w Tarnawie. Dnia 1 stycznia 1953 r. został księgowym w Spółdzielni Produkcyjnej w Tarnawie 15 kwietnia1961 został Sekretarzem Gromadzkim w Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Kosierzu do chwili likwidacji PGRN w Kosierzu tj. 31.12.1971 r. Dnia 29 grudnia 1961 r. zdał egzamin na Sekretarza Gromadzkiego zgodnie z Zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 marca 1958 r. w sprawie egzaminów dla kandydatów na sekretarzy gromadzkich.
Czytaj więcej o: Andrzej HandzełkoAntoni Satała
Antoni Satała urodził się w Tarnowie 16 czerwca 1953 roku. 19 stycznia 1975 roku wstąpił w szeregi OSP w Szczawnie. Uczestniczył w specjalistycznych szkoleniach dla strażaków ochotników. Był odznaczony brązowym, srebrnym oraz złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa. Będąc w szeregach OSP Szczawno pełnił funkcję Komendanta OSP, Wiceprezesa OSP oraz Prezesa OSP. Piastował również stanowisko Komendanta Gminnego Związku OSP RP. Dzięki jego inicjatywie wybudowano na przełomie lat 1997 - 1998 remizę strażacką (Dom Strażaka) w Szczawnie, która pełniła i nadal pełni funkcję świetlicy wiejskiej dla mieszkańców wsi. W latach 1998-2006 był radnym Gminy Dąbie. Od 1999 roku aż do śmierci był sołtysem wsi Szczawno.
Czytaj więcej o: Antoni SatałaRozwiń Metryka
Podmiot udostępniający informację: | |
---|---|
Data utworzenia: | 2015-05-29 |
Data publikacji: | 2015-05-29 |
Osoba sporządzająca dokument: | |
Osoba wprowadzająca dokument: | |
Liczba odwiedzin: | 13063 |