Współpraca zagraniczna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Początek nawiązania współpracy zagranicznej sięga 2001 roku kiedy to Szkoła Podstawowa w Gronowie nawiązała kontakt wraz z sołtysem wsi Gronów z niemieckim burmistrzem Goyatz Hellmutem Trunschke. Tak rozpoczęła się współpraca ze szkołą w Lieberose.

W 2006 roku podpisano porozumienie o współpracy między Gminą Dąbie a Urzędem Lieberose/Oberspreewald. Obie gminy wyraziły zgodę rozbudowywania trwałych, pełnych zaufania, przyjacielskich kontaktów.

Dotychczas na poziomie współpracy zagranicznej dokonało się już wiele. Oto niektóre fakty: pogłębiają się obszerne więzi obu szkół z Dąbia, Goyatz i Lieberose, nauczyciele i uczniowie pielęgnują kontakty poprzez odwiedziny, informacje, wyjazdy wakacyjne, pogłębiają się także kontakty jednostek ochotniczej straży pożarnej, a wójt i burmistrz wymieniają się wspólnymi doświadczeniami poprzez spotkania wcześniejszych i obecnych mieszkańców. Partnerzy uczestniczą także w realizowanych przez naszą gminę projektach np. "Otwarta Zagroda", "Super Sołtys" czy zawody strażackie.

W październiku 2009r. Wójt Gminy Dąbie Krystyna Bryszewska wraz z samorządowcami z terenu Województwa Lubuskiego udała się w podróż z misja gospodarczą do Mołdawii. Pani Wójt odwiedziła Gminę Lozovo. Celem wizyty było zapoznanie potencjalnych partnerów gospodarczych przez naszych samorządowców.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-06-02
Data publikacji:2015-06-02
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:10543